+48.774419369
 +48.502103428

W dniach 4-14.11.2019 mieliśmy okazję odwiedzić kraj kwitnącej Wiśni – Japonię. Wybraliśmy się tam przy okazji 12 Mistrzostw Świata Open. Jeszcze przed Mistrzostwami postanowiliśmy wybrać się do Kioto i Nara.
Po przylocie od razu udaliśmy się do Kioto, gdzie spędziliśmy 3 dni. Naszym pierwszym punktem była świątynia Kiyomizu Dera, do budowy której nie użyto ani jednego gwoździa. Pełna nazwa kompleksu składającego się z wielu pawilonów brzmi Otowa-san Kiyomizu-dera, co oznacza „świątynię czystej wody góry Otowa”. Pochodzi ona od pobliskiego wodospadu, który powstał na strumieniu wypływającym z zalesionych zboczy. Obecnie kompleks jest główną świątynią buddyjskiej sekty Hossō-shū, jednej z najstarszych w Japonii, stworzonej przez mnicha Dōshō w 661 r.
Następnym naszym punktem był złoty pawilon Kinkaku-ji. Na dachu świątyni widać japońską wersję Feniksa. W świątyni jest również duże drzewo Bonsai zasadzone przez Shogun Ashikaga Yoshimitsu ponad 600 lat temu. Japończycy mówią, że kierunek, w którym drzewo rośnie wskazuje Nirvanę (buddyjskie niebo).
Kolejną świątynią na naszej mapie była Fushimi Inari, zbudowana jeszcze zanim Kioto zostało stolica Japonii w 794 roku. Żeby dojść do świątyni trzeba przejść przez „Senbon Torii” czyli ponad tysiąc bram Shinto. Na każdej bramie można znaleźć imię osoby lub firmy, która zasponsorowała budowę danej bramy.
Ostatnim punktem przed wyjazdem do Tokio było piękne Nara. Miasto to, pod nazwą Heijō-kyō było pierwszą stolicą Japonii. W Nara udaliśmy się do Todai-ji. Jest to buddyjski kompleks świątynny, a wchodzący w jego skład Pawilon Wielkiego Buddy jest największą drewnianą budowlą na świecie. Znajduje się w nim wielki posąg Buddy Rushany o wysokości 16 m. Świątynia jest również główną siedzibą buddyjskiej szkoły kegon. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główne wejście do klasztoru prowadzi przez Nandai-mon (wielką bramę południową). W parkach wokół świątyń można spotkać jelenie wschodnie  biegające swobodnie i wymuszające jedzenie od ludzi. Niektóre nauczyły się nawet kłaniać żeby dostać smakołyki. Ciasteczka dla nich można było zakupić na okolicznych straganach lud dostać od dokarmiających jelonki Japończyków.
Tokio
W dniach 9-10.11.2019 odbywały się 12 Mistrzostwa Świata Open odbywające się w Tokio co cztery lata. Na macie zmierzyło się 161 zawodników i 43 zawodniczki z całego Świata, a w tym 4 zawodniczki i 8 zawodników reprezentujących Polskę. Pierwszego dnia walki odbywały się na dwóch matach. Po eliminacjach, do niedzielnych walk zakwalifikowali się Maciej Mazur i Marek Wolny. Maciej Mazur wywalczył tytuł Wice Mistrza Świata. Jest to pierwszy w historii tak wysoki wynik na Mistrzostwach Świata zdobyty przez Polaka. Potężne emocje, świetne walki, kilka niezrozumiałych werdyktów – tak w skrócie można podsumować Mistrzostwa. Warto wspomnieć również o niesamowitym pokazie dzieci i młodzieży, który dosłownie zapierał dech w piersiach.
Po Mistrzostwach odbyło się  Światowe Seminarium Karate pod Górą Fuji, w którym uczestniczyło ponad 400 karateków, a w tym Shihan Mariusz Godoś, sensei Konrad Kozubowski i sensei Agata Kozubowska.  Podczas Seminarium odbył się egzamin na wyższe stopnie Dan. Z Opolskiego Klubu Karate Kyokushin w egzaminie uczestniczyła sensei Agata Kozubowska, która zaliczyła pomyślnie egzamin na 3 Dan.

Więcej zdjęć w GALERII