+48.774419369
 +48.502103428

Już po raz dziesiąty Opole gościło karateków występujących w Turnieju Challenger. W zawodach wystartowało 102 zawodników, którzy ubiegali się o zakwalifikowanie do Mistrzostw Europy w trzech kategoriach kadetów (15-16 lat), U22 (18-22 lata) i open seniorów. Łącznie rozegrano 18 kategorii wagowych kumite i 2 kata.

Zawody rozpoczęły się od konkurencji kata. Ze względu na rangę zawodów rozegrano 3 rundy kata. Wśród kadetów z wyraźną przewagą zwyciężyła Paulina Żmuda (Opole). Wśród młodzieżowców rywalizacja miała bardziej wyrównany charakter, wygrał Konrad Kozubowski (Opole) przed Michałem Ciechanowskim (Kielce) i Anną Kolasińską (Opole).

W konkurencjach kadetów kibicowaliśmy przede wszystkim kategorii dziewcząt +60kg, gdzie całe podium zajęły zawodniczki naszego klubu, najlepsza była Agata Chaba przed Pauliną Bengsz, a trzecim miejscem podzieliły się Karolina Saletnik i Michalina Macierzyńska. Wśród kadetów najwięcej medali zdobyli podopieczni sensei Pawła Orysiaka (Konstancin-Jeziorna).

W finale kategorii lekkiej kobiet U22, podobnie jak w ubiegłym roku, spotkały się Agata Godoś i Joanna Popczyk (obie Opole). Po spokojnym początku i upomnieniu przez sędziego maty dziewczyny stoczyły walkę na dość wyrównanym poziomie. Agata zdobyła przewagę dzięki dynamicznej końcówce i tym samym pierwsze miejsce w kategorii.

Joanna była na pewno zmęczone po ciężkim pojedynku półfinałowym z Martą Lubos (Tarnowskie Góry). W pierwszej rundzie Marta miała małą przewagę, ale sędziowie zarządzili dogrywkę, która miała bardzowyrównany przebieg więc i tym razem sędziowie nie mieli łatwego zadania. Po ważeniu i braku różnicy wagi (która w kategorii musi wynosić ponad 3kg) dziewczyny stoczyły jeszcze jedną dwuminutową dogrywkę. Ostatecznie dzięki większej determinacji wygrała Joanna.

W kategorii +60kg w finale spotkały się zawodniczki, które przed rokiem zajęły trzecie miejsca. Po zaciętym pojedynku Diana Pachulska (Lidzbark Warmiński) wygrała z Aleksandrą Czerwiecką (Suwałki).
W kategorii -65kg młodzieżowców wygrał prezentując jak zwykle bardzo efektowne walki Radosław Parol (TBST). Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Konrad Kozubowski (Opole), który w pierwszej walce wygrał z Pawłem Sikorą (Kielce) po dwóch waza-ari za mawashi geri gedan. W półfinale Konrad spotkał się z Radosławem Parolem. Początek walki był wyrównany, jednak po serii mocnych uderzeń na korpus Radek dostał waza-ari za hiza geri. W finale Radek wygrał po ippon za hiza geri jodan z Olafem Cypryniakiem (Konstancin Jeziorna).

W kategorii -75kg najlepszy i najbardziej efektowny był Mateusz Krejpcio (Suwałki). W kategorii -80kg ubiegłoroczny zwycięzca Ignacy Słonecki (Konstancin Jeziorna) uległ Patrykowi Kostrzewa (Radzymin). W kategorii -85 kg Marek Wolny był lepszy od klubowego kolegi Rafała Cieszyńskiego (obaj Tarnowskie Góry). W najcięższej kategorii Bartosz Dutka (Tarnowskie Góry) po wyrównanej walce przegrał z Dawidem Zajko (Radzymin).

W kategorii open seniorek zwyciężyła Dobrosława Habraszka (Tarnowskie Góry). Był to dla niej pierwszy turniej po przerwie spowodowanej urodzeniem córki. Dobrusia pokonała po kolei trzy wrocławianki Iwonę Płowa, Annę Brzezicką i w finale po bardzo wyrównanej walce przez waza-ari Agatę Kaliciak.

W kategorii open seniorów Łukasz Lemieszko (Ełk) aż 9 minut potrzebował do zwycięstwa nad Patrykiem Wojnarem (Tarnowskie Góry). Patryk był wyjątkowo dobrze dysponowany aktywny, ale minimalnie lepszy był Łukasz. Ducha walki pokazał w tej kategorii Dominik Parol (TBST), który najpierw wygrał z o 20 kg cięższym Piotrem Kaźmierczakiem (Wrocław), a następnie walczył z cięższym o 40 kg Patrykiem Wojnarem.
Najwięcej zawodników do Mistrzostw Europy zakwalifikowało się z Opola i Tarnowskich Gór – po 10 zawodników, 8 zawodników z Konstancina Jeziornej, a po 5 z Wrocławia, Warszawy i Radzymina.