+48.774419369
 +48.502103428

W dniach 16-17.11.2012 w Hali Legionów w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Europy Shinkyokushin Kadetów, Młodzieżowców i Seniorów Open. W zawodach wzięło udział 327 zawodników z 17 krajów.

Mistrzostwa rozpoczęły się od konkurencji kata kadetów i młodzieżowców, które toczyły się równocześnie na 4 matach, a wzięło w nich udział 43 zawodników z 9 krajów. OKKK reprezentował w kata młodzieżowców Konrad Kozubowski, który wykonując w kolejnych rundach geksai-sho, seipai i sushi-ho zdecydowanie wygrał tą konkurencję. Konrad w każdej rundzie wyraźnie zwyciężył. Na drugim miejscu znalazł się ubiegłoroczny tryumfator Aleksander Tymets z Ukrainy. W tej samej konkurencji wystartowało jeszcze dwóch Polaków: Michał Ciechanowski z Kielc i Maciej Rohan z Krosna. Po pierwszej rundzie nawet wydawało się, że Michał ma szansę na medal, jednak ostatecznie zajął 5 pozycję. Maciej nie zakwalifikował się do 8. W kata kobiet U22 Katarzyna Mocek z Rzeszowa uplasowała się na 7 miejscu. W kata kadetów Marek Kiełbasa z Tarnowa wywalczył brązowy medal, a tuż za nim stanął jego kolega klubowy Krzysztof Szaluś. W konkurencjach kata sześć medali zdobyła Ukraina, dwa Polska i po jednym Bułgaria, Hiszpania, Litwa i Węgry.

Zaraz po uroczystym otwarciu i rozdaniu wszystkim startującym pamiątkowych upominków, na pięciu matach rozpoczęły się konkurencje kumite. W kumite kadetek -65kg z OKKK wystartowały Agata Chaba, Paulina Bengsz i Michalina Macierzyńska. Jako pierwsza wystąpiła Paulina, która spotkała się z Belgijką Elise Notele. Walka na bardzo wyrównanym poziomie doprowadziła do dwóch dogrywek, po których decyzją sędziów zwycięstwo przypadło Notele. Belgijka po zwycięstwie w następnej rundzie z Chorwatką Teną Vrh zdobyła brązowy medal. Agata Chaba zmierzyła się z Litwinką Ausrine Mazulyte. Agata zdecydowanie przeważała, jednak przez chwilę nieuwagi, przeciwniczce udało się trafić mawashi geri jodan i zdobyć waza-ari, którego niestety nasza zawodniczka nie zdołała już odrobić. Mazulyte zdobyła złoty medal w tej kategorii. Michalina Macierzyńska – ostatnia Polka w tej kategorii uległa wicemistrzyni kategorii -65kg Litwince Juste Klapatauskaite. W kumite kadetek +65kg Karolina Saletnik (OKKK) stoczyła pojedynek na dość wyrównanym poziomie z Ukrainką Anną Kyrylenko. Karolina rozpoczęła od mocnych hiza geri , a w jednej z pierwszych akcji udało się Karolinie trafić przeciwniczkę mawashi geri jodan za które sędziowie nie przyznali jednak punktu. W końcówce Ukrainka zdobyła wyraźną przewagę mocnymi prostymi technikami ręcznymi. W kumite kadetów wzięło udział 137 zawodników z 11 krajów. Zdobycze medalowe: Litwa - 22 medale, Ukraina - 16 medali, Polska - 6 medali, Bułgaria - 3 medale, Belgia – 1 medal.

W kumite mężczyzn U22 Konrad Kozubowski (OKKK) w pierwszej walce spotkał się z Ukraińcem Volodymyrem Kozak. Od początku zyskał przewagę, co potwierdził zdobyciem waza-ari za mawashi geri jodan. W następnej walce Konrad zmierzył się z Bagirem Gahramanov z Azerbejdżanu. W drugiej dogrywce zdecydowanie było widać przewagę fizyczną naszego zawodnika. W trzeciej walce, która była walką o medal, Konrad zmierzył się z Bułgarem Dimitrovem Lachezar. Po około minucie Bułgar wykonał ładną akcję, najpierw celne kakato w udo, później ręce na korpus i znowu bardzo mocne mawashi geri gedan tuż nad kolanem. Niestety doprowadziło to do poważnej kontuzji i Konrad nie zdołał kontynuować walki.

W kumite kobiet U22 z naszego klubu wystartowały Joanna Popczyk (-55kg) i Agata Godoś (-60kg). Asia w pierwszej walce trafiła na zwyciężczynię kategorii Litwinkę Ivonę Koreckaja. Walka przebiegała na wyrównanym poziomie, Litwinka atakowała głównie mocnymi technikami ręcznymi, Asia kontratakowała niskimi kopnięciami. Dzięki minimalnie większej aktywności w końcówce dogrywki, Litwinka zwyciężyła przez niejednomyślną (2-1-1) decyzję sędziów. Agata również spotkała się z zawodniczką z Litwy, Valeriją Jerenkevic. Walka również toczyła się na bardzo wyrównanym poziomie. W pierwszej dogrywce można było nawet stwierdzić lekką przewagę Agaty, jednak po kolejnej dogrywce i niemożności wskazania remisu, sędziowie uznali Litwinkę lepszą. Jerenkevic zdobyła srebrny medal w kategori -60kg.  W kumite młodzieżowców wzięło udział 122 zawodników z 15 krajów. Finały tej kategorii odbyły się na początku drugiego dnia zawodów. Zdobycze medalowe: Litwa - 17 medali, Polska - 7 medali, Ukraina - 6 medali, Węgry i Bułgaria – po 3 medale, Azerbejdżan, Łotwa i Rumunia – po 1 medalu.

Drugiego dnia Mistrzostw po finałach i dekoracji kategorii U22 rozpoczęły się zmagania w kategoriach kumite open kobiet i mężczyzn. W kumite open seniorek wystartowały trzy zawodniczki z Polski: Dobrosława Habraszka z Tarnowskich Gór oraz Agata Kaliciak i Anna Bojda-Brzezicka z Wrocławia. Dobrusia zmierzyła się z kilkukrotną medalistką Europy Ingą Mikstaite. Litwinka pod koniec pierwszej minuty walki wykonała kaiten geri, które sędziowie wycenili na waza-ari i Habraszka nie dała rady odrobić straty. Agata w pierwszej walce trafiła na Węgierkę Lídię Körmöndi. Po ciężkim pojedynku z dwoma dogrywkami zwyciężyła Agata. W kolejnej walce trafiła na doskonałą Litwinkę Margaritę Ciuplyte, która zasłużenie zwyciężyła zarówno ten pojedynek jak i całą kategorię. Ania z pierwszą przeciwniczką Anastasiią Khrustalovą stoczyła mocną walkę, ostatecznie pokonując Ukrainkę. W drugiej walce spotkała się z Rumunką Vivianą Chirila, której już nie udało się pokonać. Warto wspomnieć o walce półfinałowej Ingi Mikstaite i Węgierki Szepesi Csenge. Csenge, została ukarana punktem karnym genten, który doskonale zniwelowała efektowną i zaciętą walką. Jednak mimo tego sędziowie nie uznali zdobytej przewagi i wskazali na Litwinkę. Szepesi została nagrodzona za najlepszego ducha walki.

W kategorii kumite open mężczyzn wystartowało czterech Polaków: Mateusz Garbacz z Kielc, Łukasz Lemieszko z Ełku oraz Maciej Mazur i Marek Odzeniak z Warszawy. Jedynie Mateuszowi Garbaczowi, mimo najlżejszej wagi, udało się wygrać pierwszą walkę. Walczył z Ukraińcem Vasylem Khomyshyn, którego pokonał po dogrywce. W kolejnej rundzie trafił na znanego Jimmiego Collina ze Szwecji, który tuż po starcie rozpoczął intensywny i energiczny atak. Udało mu się zdobyć przewagę nad Mateuszem zdobywając waza-ari. Mimo tego Polak wykazał się ogromną wolą walki i chęcią zwycięstwa. Łukasz Lemieszko trafił na Rumuna Margarinta Dorin, który pokonał Łukasza poprzez częste i mocne mawashi geri gedan zdobywając punkt. Maciej Mazur, który po kilku udanych startach w tym roku był naszym faworytem, przegrał w czasie podstawowym z Litwinem Vytautasem Cepla. Ciekawym starciem było spotkanie na macie Marka Odzeniaka z mierzącym ponad 2 metry Fredrikiem Olssonem. Marek nie odstępował przeciwnika nawet na chwilę, jednak wykorzystanie sporej masy ciała i mocnych kopnięć dały zwycięstwo Szwedowi. Złoty medal zdobył niezwyciężony Valeri Dimitrov z Bułgarii, który każdą z walk wygrał przez ippon, w finale pokonując Jimmiego Collina. Wielu liczyło na finał z udziałem Mariusa Ilasa z Rumuni, ale uległ on w półfinale Collinowi przez deski (dwóch sędziów wskazało na Iliasa, dwóch na remis, sędzia maty podyktował remis).

W kumite open wystartowało 25 zawodników z 7 krajów. Miłym zaskoczeniem podczas dekoracji zawodników kumite open było wręczenie przez wiceprezydenta Światowej Organizacji Karate (WKO) Atillę Meszarosa specjalnej nagrody dla Konrada Kozubowskiego, jako dla zawodnika, który na shihan Meszaros zrobił największe wrażenie efektownymi walkami na Mistrzostwach Europy i wcześniejszych turniejach.

Mistrzostwa Europy zorganizowane przez Kielecki Klub Karate Kyokushin zasługują na wielkie uznanie. Możemy być dumni, że turniej takiej rangi został zorganizowany w Polsce na tak wysokim poziomie. Organizatorzy zatroszczyli się o upominki dla uczestników, piękne puchary, dyplomy i nagrody, wspaniałe pokazy. Wystrój hali, oprawa świetlna i dźwiękowa, obsługa informatyczna zasługiwały na uznanie, podobnie jak promocja w postaci bilbordów, artykułów prasowych oraz relacja w telewizji. Sayonara dla ponad 500 zawodników, sędziów i gości stanowiła uzupełnienie atrakcji turnieju. Wyśmienite jadło i napitek w pięknej sali sprzyjały długiej zabawie. Dynamiczny pokaz perkusyjno-taneczny był świetnym zaproszeniem do długich szaleństw na parkiecie sali tanecznej.